27 Eylül,2021
spot_img
More

  En Son

  Pandemi süreci seksüel isteği azalttı

  Psikiyatri Uzmanı Dr. Akademisyen Istem Sarıkaya, pandemi sürecinden etkilenen seksüel yaşamla ilişik değerlendirmede bulundu.

  Pandemi sürecinin, alışılagelen rutini, işleri, seyahatleri ve sosyalleşme becerilerdeki tebeddülat dahil almak amacıyla bir nice yönden hayatı etkilediğini belirten Dr. Dilek Sarıkaya, mütehammil haddinden fazla insanın bu süreçte sıkılmış, korkmuş ve kalbi kırık hissettiğini kaydetti.

  Ruhsal Gerilim eşeysel isteği azaltıyor

  Bu durumun katıksız olarak bireylerin eşeysel davranışlarında, ilgilerinde, ilişkilerinde ve üste vücutlarında üstelik kendini gösterdiğini anlatan Dr. Gönül Sarıkaya, pandemi sürecinde metanetli çok insanın elan efdal düzeyde stres ve endişe yaşadığını, bunun üstelik gerçekte beynimize tehlikede olduğumuz mesajını gönderdiğini dile getirerek “Tehlikede olduğumuzda, evrimsel bire bir göz açısıyla seks tahsis etmek nadiren ferah aynı fikirdir. Ruhsal Gerilim nedeni ile kortizol seviyelerinin artması, eşeysel isteğin azalmasını kaçınılmaz tıpkısı ayla getiriyor. Bu nedenle pandemi sürecinin cinsî hayat üstüne dirim bilimsel ve hormonal tıpkısı etkisi olduğundan üstelik bahsetmemiz türlü” diye niteleyerek konuştu.

  Pandemi süreci ile alay malay evden çalışmaya başlamanın, kül zamanı aynı arada geçirmenin, çocukların aktarılma boyu evde olmasının, evden çalışırken düzentileme sürelerinin artmasının, aşındırmak ve gaflet uykusu saatlerinin birlikte değişmesinin, hem şahsi alan ve mahremiyet ile ilişkin mesail yaşanabilmesine hastalık olduğunu kaydeden Dr. Umu Sarıkaya, şunları söyledi:

  “Bu kapsam dahi cinsellikten kaçınmaya, hem üstelik kişisel bakımın azalması ve uyaran eksikliğine mecbur eşeysel isteğin azalmasına kez açtı. Alay Malay yaşamayan partnerlerin karantina ve içtimai mesafelenme nedeni ile benzeri araya gelememesi, düzenli partneri sıfır bireylerin ise bulaş endişesi ve emniyetsizlik nedeni ile cinsî aktiviteden kaçınması de eşeysel yaşamı etkileyen faktörler arasında sayılabilir.”

  Cinsel muamele isteği düştü

  Pandemi sürecinin tensel dirim konusunda etkilerini araştıran gâh çalışmaların insanların müstevli sırasında elan birkaç cinslik yaptığını ve birçoğunun tensel hayat kalitesinde bire bir düşüş yaşadığını bulduğunu aktaran Dr. Istem Sarıkaya, “Genel kendisine eşeysel isteğin ve cinsel etkinlik sıklığının azaldığından bahsetmemiz gibi. amma velakin, ilkokul kişiden biri pandeminin başlangıcından bu yana kullanılmamış cinsî aktiviteler denediğini dahi bildirdi. Öte yandan karantina süreci ve evde kalma üzere stresin dokunaklı olduğu bu süreçte insanların bereketli aralık etmek, anksiyeteyi azaltmak ve stresle başa geçmek yerine cinsî aktivite sıklığını arttırdıklarına müteveccih araştırı sonuçları birlikte bulunan” şeklinde konuştu.

  İnsanların pandemi sürecinde strese verdikleri tepkileri avrat ve erkek ayrımından artış ferdî farklılıklar adına ele almak daha yerinde olacağını belirten Dr. Istem Sarıkaya, “Bu süreçte gâh şahıslar cinselliğe olan ilgisini ağız ağıza kaybederken, bazıları cinselliği bağlantıda kesilmek ve kaygıyı hafifletmek için başa hayat mekanizması kendisine kullanabilirler. Eşler arasındaki bu farklılıklar bu dönemde henüz açıkça hale gelip cinsel dilek uyuşmazlığı riskini arttırabilir” dedi.

  İletişimi güçlendirin

  Dimdik ve mutlu bire bir cinsî yaşam amacıyla tensel iletişimin balaban ehemmiyet taşıdığını tamlayan Dr. Umu Sarıkaya, muamele memnuniyetinin ve eşeysel tatminin birbirini kopça adına etkilediğini dile getirdi.

  Pandemi sürecinde evde kalım sürelerinin artması, aile içi sorumlulukların paylaşımında yaşanan anlaşmazlıklar, zatî düzlük ihtiyacının artması ve bu ihtiyacın karşılanamaması gibi kimi sorunların bildirişim sorunlarını tetikleyip çatışmaya nöbet açabildiğini tabir eden Dr. Umu Sarıkaya, bu gibi durumlarda eşler arası mebzul iletişimin sorunun çözümünde makro tıpkı açacak olacağını vurguladı.

  Dr. Heves Sarıkaya, “Sorunu tayin yazar hal odaklı bakmak, yegâne başlarına çözüm üretemedikleri takdirde, çift danışmanlığı kabul etmek yerinde olacaktır. Ekleme yerine tensel isteğin azalmasında kişinin depresif evet birlikte çetin izanlı hissetmesinin da kebir ölçüde faal olduğunu biliyoruz. Eşlerden biri veya değme ikisinin birlikte ağır kor ve boğunç kadar yakınmalarının olması halinde ayrımsız psikiyatri uzmanından müzaheret almaktan çekinmemelerini önerebiliriz” diye konuştu.

  Dr. Istem Sarıkaya, daim evde atılmak ve zatî bakımın azalması, yaşamın rutine binmesi ve monotonlaşma, sosyalleşmenin azalmasına vabeste adına münebbih eksikliğinin olması, benzeri evde yaşansa de eşeysel etkileşim ve iletişimin azalması ya bile ayrı evlerde güçlü partnerlerin pandemi dolayısı ile tıpkı araya hulul sıklığının azalmasının üstelik eşeysel isteğin ve eşeysel aktivite sıklığının azalmasına kat açabileceğini dile getirdi.

  Dr. Heves Sarıkaya, çiftlere tavsiyelerini şöyle sıraladı: “Bu noktada cinsî çeşitliliğin arttırılması (eşeysel içerikli konuşmalar, mesajlaşmalar ve flörtleşmeler, seksüel fantazilerin paylaşılması, yeni pozisyonlar denenmesi, erosal içerikli video/film seyredilmesi, cinsî oyuncakların kullanılması vb.) eşeysel gönül ve uyarılmanın ve cinsellikten alınan doyumun arttırılmasına koruyucu olacaktır. Bu yöntemlere karşın sorunun halen bitmeme etmesi halinde ise cinsellik ve tensel terapiler alanında uzmanlaşmış bir can kuşu sağlığı profesyoneline başvurmalarını önerebiliriz.”

  Latest Posts

  Detaylar

  Bizden Haberdar Olun

  Son paylaşımlardan ilk senin haberin olsun