27 Eylül,2021
spot_img
More

  En Son

  Menopozdan sonraları uyumlu arama kayıt

  Ortalama 45-55 aralığı olan yaş dönümü, kimi vakit elan er veya geç yaşlarda da görülebilir. Adetten tekmil kesilmeden eski döneme premenopoz denir. Bu dönemde de nüsha olunur fakat etraflı veya yoğun fasılalı kanamalar ile sabık tıpkı dönemdir. Yumurtalıklarda birkaç dahi olsa yumurtlama fonksiyonu vardır. Bu yüzden gelişen östrojen hormon eksikliği ile ağır aksak nüsha dönemi yaşanır. Bu dönem biraz aydan beş altı yıla kadar farklılık gösterir.

  Vücuttaki östrojen seviyesinin azaldığına ilişkin âraz

  Öncelikle nüsha döneminde düzensizlikler, nezif miktarındaki tadilat özen çekicidir. Ağız Tatsızlığı, uykusuzluk, nöbetler halinde tarif edilen kıvılcım hissi, terleme, kilo alımı yer kesif yaşanan şikayetlerdir. Yaş Dönümü süresinin ilerlemesiyle güzeşte zamanda mızrap erimesi (Osteoporoz), genital bölgede çirozluk, kaşıntı, idrarda yanma, lüzum kaçırma, eşeysel ilişkide zorlanma tanım edilen şikayetler arasındadır. Mütenakıs östrojen seviyeleri alev hissi, anide gelen terleme, yüzde kızarıklık tıntın kabilinden kişiyi çakaralmaz, bedbaht fail can ruhsal gerilim açık yaratır. Yaşadığı ortamın sıcaklığını hafifletmek, duruma makul teşyi etmek, iyileştiren tedaviye makul menopozun önceki yılarında olan kadınlara östrojen replasman tedavisi tahsis etmek rahatlatabilir.

  Menopozun etkileri

  Östrojen hormonu ten, mızrap, idrar torbası, merhamet, ruh yaradılış yapısını dahi içine kayran sistemler birlikte olumlu etkiler sağlar. Eksikliği ile bu arada kemik yoğunluğunda eksilme, incelme, kırıklar, uzunluk kısalığı, bel ağrıları yaşanabilir. İstatistiksel yerine kadınlarda kalp damar hastalıklarına rastlanma oranı menopozdan ilk erkelerden elan azdır. Bu gün östrojen seviyesinin azalması ile menopoz döneminde kadınlar aleyhine artış gösterir.

  Menopoz döneminin getirdiği öncelikle ruhiyat şikayetler dolayısıyla hanay konforu bozulduysa ve oranla er yaşta menopoz tanısı konulduysa hormon replasman tedavisi düşünülmelidir. Östrojenin ağızdan yahut dernekevi kullanımları mevcuttur. Bu tedavi sıcak basması, terleme, uykusuzluk, genital zayıflık, lüzum yaparken ve cinsî ilişkide zorlanma, mızrap erimesi gibi sorunları azaltır. Tedaviye kişiye bakarak karar verilir. Meme Başı kanseri, rahim kanseri, ızdırap hipertansiyon, nefes pıhtılaşma sorunları, tromboz, emboli hikayesi olanlarda tercih edilmez.

  Dirim tarzını tagayyür etmek, sigara içmemek, kilo isnat etmek, antrenman açmak, hobiler olmak, sülale ve itiyat ilişkilerini geliştirmek kişide ruhsal sıkıntıları geri plana atmakta, hafifletmekte az çok deli dolu olacaktır. Fitoöstrojen namına adlandırılan tabii östrojen kullanımları alay konusudur. Bunlar süresince isoflavinol, soya, blackcohosh nebat ekstreleri genişlik yoğun bilinenlerdir, antrparantez kalsiyum, D vitamini, E vitamini, kolojen, ginseng kullanımları da tercih edilir.

  Menopoz döneminde vajinal nezif görülmesi, yumurtalıklarda tanıdık kistler, büyüyen myomlar, memede ele mevrut kütle, kadem, işaret ağrıları, varisler değerlendirilmelidir. Şikayet olmasa üstelik senede bire bir sefer taharri gerekir. Bu kontrollerde pap smear, ultrasonografi, meme başı ultrason ve/veya mamografi yapılır, mızrap dansitometri aralığı kişiye bakarak karar verilir.

  Latest Posts

  Detaylar

  Bizden Haberdar Olun

  Son paylaşımlardan ilk senin haberin olsun