27 Eylül,2021
spot_img
More

  En Son

  Kadınlarda miyom problemine ilgi

  Kadınların tahminî yüzdelik 25’inde tanıdık, rahimden kaynaklanan iyicil tümörlerden olan miyomlar, hormon bozukluğu ve genetik yatkınlığı olan kadınlarda rahimdeki adale hücrelerinden gelişen oluşumlardır. Kadınları sunma çok endişelendiren rahatsızlıkların başında gelen miyomlar çok nadir adına kötüye inkılap gösterebiliyorlar.

  Miyomların rahimden kaynaklanan iyicil tümörler olduğunu tamlayan Op. Dr. Fazla Dünya Güler, “Miyomlar yani acıma yumruları, rahimde meydana gelen iyi huylu büyümelerdir. Kadınların yaklaşık %20 ile 25’inde görülürler. Miyomlar pespaye olduklarında belirti göstermedikleri için çoğu kadın marifetiyle farkına varılmaz. Ancak belli benzeri genişlik, sayı ve yerleşime ulaştıklarında sevgili oluşum edebilirler. İyi kuşkulu büyümeler olmalarına rağmen kamu anormal büyümelerde olduğu gibi ayrımsız uzman yoluyla mukannen aralıklarla kontrol altında tutulmaları gerekir.” dedi.

  Cerrahi yöntemler tercih ediliyor

  Miyomların temas kadında yerleşme, form ve azamet açısından ayrımlılık gösterdiğini, rahmin dış yüzeyinde evet de çöz duvarında görülebildiklerini belirten Dr.Güler, “Miyomlar tafsilatlı süre kıtipiyoz model çabucak evet üstelik yıllar içerisinde adım adım büyüyebilirler. Miyom belirtileri arasında adetlerde mübayenet, normalden fazla vajinal kanamalar, detaylı veya kesif sayı dönemleri, ağır nüsha sancıları, sayı döngüsü dışında vajinal nezif, anemi, ağrı, külfet hissi, lüzum ve iri tuvalet yapmada müşkülat, merhamet ve karında tahaccüm, düşük ve başarısızlık sayılabilir. Miyomların tedavisinde boyutu ve durumuna bakarak alelumum cerrahi yöntemler tercih edilir. Geçer cerrahi yöntemler “Miyomektomi” (miyomun kanı dışına alınması) ve doğurganlığını tamamlamış bayanlarda “Histerektomi” dir. Yeniden uterin atardamar embolizasyonu ve hormonal tedavilere üstelik klinik değerlendirmelerin arkası sıra başvurulabilir.” diye konuştu.

  Otama gerekmeyebilir

  Miyom tedavisinde ilaçsız ve ameliyatsız strateji üzere en makul adayların; miyom boyutu epey ve kanama-balkı-kasaba organlara tab kadar şikâyetleri olmayan rahatsız grubu olduğunu tamlayan Dr.Güler, “Her miyom faaliyetler gerektirmez. Miyomlar ekseriyetle zararsız olup, otama gerektirmeyebilirler. Miyom belirtisi olmayan ve 3 aylık takiplerde miyom boyutunda ağır fark sıfır hastalar ilaçsız ve ameliyatsız izleme edilebilir. Cerrahi Müdahale kararı hastanın yaşı, şikayetleri, miyom sayısı ve yerleşimi ile hastanın çocuk sahibi olup olmadığına göre verilir ve ameliyatın yani cerrahinin kapsamı belirlenir.” ifadelerini kullandı.

  Latest Posts

  Detaylar

  Bizden Haberdar Olun

  Son paylaşımlardan ilk senin haberin olsun