13 Haziran,2021
spot_img
More

  En Son

  Koronavirüs günlerinde ruh sağlığımızı korumanın yolları

  Tamam dünyayı etkisi altına düzlük koronavirüs salgını, yanı sıra da bir nice ruh bilimsel probleme amil oldu. Evlerimizde kendimizi izole ederken, devir kaybımızı yitirmenin ötesinde konsantrasyon zorlukları, özlük sağlığı ve yakınları için keder, gocunmak, kriz, melal kabilinden ruh sağlığı sorunlarında birlikte artım görülmeye başlandı. Ruhiyatçı Prof. Dr. Aylin İlden, yapılan bire bir taramaya bakarak, daha önce ayrımsız can kuşu sağlığı sorunu yoksuz, bu sürece büyüklüğünde önceden ruhsal olarak ayrımsız destek almamış kişilerde da karantina sürecinde muhtelif ruh sağlığı sorunları gelişebileceğini söyledi ve önerilerde bulundu.

  Evdekal günlerinde ruh sağlığı amacıyla öneriler

  – Tedbirli olun ama aşırıya kaçmayın. Bu üzerinizdeki kaygıyı arttırır. Bu yüzden söz gelişi halk ve pırtı yıkama üzere süreçlerde stabil doğmak şanlı.

  – Kızdırma (felaketleştirme) değerlendirmelerinden kaçının. Söz Gelişi evden çıkmayan birinin dönme süresince tekraren ‘Ateşim var mı?’ diye niteleyerek ateşini ölçmesi, üzerindeki ruhsal gerilim ve kaygıyı arttıracaktır. Bu durumu yönetmeye çalışın.

  – Rutinler oluşturun. Uyum ve insicam yaşam boyu ruh sağlığımızı müzaheret etmek için gerekir.

  – Bağlantıda güçlük. Telefon görüşmeleri, yazışmalar, toplumsal iletişim araçları ve video konuşma vasıtasıyla teknolojiden yeryüzü dolgunca şekilde yararlanın ve gelişim arkadaşlarınızla, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişimde sıklet.

  – Toplumsal medyayı sınırlayın. Emniyetli kaynaklar vasıtasıyla durumdan yetik olun, fakat bunalmış hissetmemek üzere haberlere ulaşımınızı ilişkin tutun.

  – bunalım ile savaş edin. Fert sıkıntısını alt etmek ve zihinsel yerine etken dikilmek üzere size neler ferah geliyorsa onları yapın.

  – Tükenmişlikten kaçının. Boşalmak amacıyla işinize dinsiz sınırlar kucak. kriz ve izolasyon strese hastalık tamam; söz gelişi, koku egzersizleri, farkındalık, meditasyon üzere icraat düzenlemek stresle başa çıkmanıza yarayışlı olacaktır.

  – Her seferinde ayrımsız aktarılma sonrasını düşünün. Geleceğe çokça çok odaklanmamaya çalışın. Bunların eğreti önlemler olduğunu ve boydak olmadığınızı unutmayın. Bugünden vakit kaybetmeden ertesi dönüş için yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz. Elan ilerisi için planlar yapmayın.

  – Duygularınızın farkında olun. Zıt duyguları tolere etmek henüz zordur, ancak yardıma ihtiyacımız olduğunu, endişelendiğimizi, bahtsız hissettiğimizi sarılmak titreme ile başa çıkmayı kolaylaştırır.

  – Yersiz zamanınızda hep beğenmek istediklerinize odaklanın. Bu isteklerinize espas ayırın. Bari zamanım olsa de yapsam dediğiniz aktiviteler ve hobileriniz için fırsatı değerlendirin. Hoşunuza gidebilecek kullanılmamış aktiviteler keşfedin.

  – Intikal Etmek ve tutulmak istedikleriniz üzere aynı çizgilik yapın. Bunlar amacıyla hep zamanınız yoktu işte deminden o zamanı buldunuz. Puzzle, su doku, okuma-çeper, bulmaca nakız kadar aklınızı çalışkan tutan hobilere antlaşma ayırın.

  – Beslenmenize ilgi edin. Bu günleri zinde tagaddi ve antrenman yapmaya ayıracağınız zamanlar yerine düşünün. Şu anda üretken aşındırmak pişirme fırsatınız var. Özlük ekmeğinizi, dimdik çorbalarınızı ve sülale yapımı menünüz amacıyla diğer yaratıcı ve içimli yemekleri yapmayı deneyebilirsiniz.

  – Sevdiklerimiz birlikte onlarla yeterince teferruatlı müddet kaldığımızda huzursuz edici benzer. Evin içerisinde kendinize ferdî bire bir düz fotoğraflamak ve kimi vakit bireysel ahit etmek dahi rahatlatıcı kabil.

  Latest Posts

  Detaylar

  Bizden Haberdar Olun

  Son paylaşımlardan ilk senin haberin olsun